CHEIRÓN (Chiron) Z HLEDISKA MODERNÍ ASTROLOGIE

Cheirón (nesprávně Chiron) objevený v říjnu roku 1977 je asteroid, který vykazuje rysy komety. Výstřední dráha ho přivádí v perihéliu mezi Jupitera a Saturna, v aféliu v době jeho objevení mezi Saturna a Urana, dnes už za hranice Uranovy oběžné dráhy. Zvěrokruhem projde přibližně za 50 a půl roku v jednom znamení zůstává dva až šest let. 

Jméno dostal podle kentaura Cheiróna, jehož zplodil v koňské podobě Kronos  s bohyňkou Filyrou, jež jako Ókeanovna měla spodní část těla rybí. Původem a moudrostí se Cheirón od ostatních kentaurů lišil, za ženu měl Apollónovu dceru. Apollón mu ostatně svěřil do výchovy svého syna. Jako byl Prométeus učitelem lidí, byl Cheirón učitelem hrdinů božského původu. Jeho vnukem byl Achilleus. Cheirón sám byl nesmrtelný. Omylem ho  však jeho odchovanec Herákles zranil otráveným šípem, když za Cheirónova nezůčastněného přihlížení, pobíjel kentaury. Strašlivá bolest nezhojitelné rány ho přinutila nesmrtelnosti se vzdát a vyprosil si u Dia vysvobozující smrt. Kompenzací za smrt osvobodil svého kolegu učitele Prométea, který si odpykával krutý trest za to, že předal ilegálně lidem oheň.

V astrologii bývá Cheirón s ohledem na své zranění spojován s léčitelstvím, ale bude to nejspíš chybná interpretace. Zranění je sice důležitá, leč závěrečná epizoda jeho života. Po celý svůj život byl Cheiron v prvé řadě učitelem a vychovatelem kulturních hrdinů, kteří byli božského či polobožského původu, což naznačuje směr interpretace: objevit a pěstit božství v sobě, vydat se na cestu individuace inspirován novými myšlenkami. Výstřední dráha asteroidu totiž přináší symbolicky nové ideje z Uranova světa transpersonálního do blízkosti tradičního učitele Jupitera. Lidská a zvířecí část jeho těla připomíná jednotu člověka a přírody, kterou nelze beztrestně rozdělit. Cheironův návrat okolo padesátých narozenin je důležitý okamžikem v životě každého z nás bez ohledu na pohlaví. Přináší zprávu o tom, že náš život je konečný a že už není možné odkládat zásadní rozhodnutí o našem směřování a šířit kolem sebe nové inspirativní myšlenky jako obranu proti nicotě.  Cheirón obchází saturnské celnice a přes hraniční čáru viditelného světa pašuje inovativní, podvratné uranské informace, Jupiterovi, který je může šířit mezi svými vybranými posluchači jako „tajné“ učení.

Značka Cheironova připomíná letmo symbol pro přistup přizpůsobený tělesně postiženým, nicméně je ligaturou prvních dvou písmen příjmení Charlese Kowala, jeho objevitele. V astrologických kruzích se vžil nesprávný tvar Cheironova jména  Chiron, což byl nejen francouzský automobilový závodník (1899-1979), ale zejména autor řecké veterinární příručky, která se dochovala jen v latinském zkráceném překladu z okolí roku 400 n.l. (Mulomedicina Chironis).

Pavel Turnovský
Více na: TransForMotor

4 Responses to “CHEIRÓN (Chiron) Z HLEDISKA MODERNÍ ASTROLOGIE”